Kiedy praca magisterska jest już gotowa, nareszcie można zabrać się za jej oprawianie. To długo wyczekiwany moment, który większości studentów sprawia ogromną ulgę. Sposobów na oprawianie prac jest bardzo wiele. Niektóre są zalecane przez uczelnię, inne to wyraz pomysłowości samych studentów. Jednym z najpopularniejszych sposobów oprawiania prac jest obłożenie ich skórzaną okładką.
Oprawianie prac w skórę oferuje większość punktów ksero zlokalizowanych w pobliżu uczelni. Gotowe okładki dostępne są w bardzo szerokim wyborze kolorów i wzorów. Przeważa elegancka kolorystyka - zielenie, granaty, czernie i ciemne czerwienie. Niektóre okładki mają dodatkowo brokat, inne tłoczenia.
Napisy na okładkach są najczęściej tłoczone. Do wyboru są trzy rodzaje napisów: Praca magisterska, Praca licencjacka, Praca inżynierska, wszystkie pisane prostą, elegancką czcionką. Aby prezentowały się bardziej elegancko, pokrywa się je złotą lub srebrną farbą, która bardzo dobrze wpasowuje się w charakter oficjalnych dokumentów, do których niewątpliwie zalicza się praca magisterska.
Jakie zalety ma oprawianie pracy w skórę? Na uwagę zasługuje przede wszystkim trwałość takich okładek. Skórzane okładki bardzo dobrze chronią zawartość pracy. Są wytrzymałe i odporne na działanie szeregu różnorodnych czynników. Napisy nanoszone na takie podłoże bardzo dobrze się trzymają.
Nie bez znaczenia jest też elegancki wygląd skóry. Od dawna uważa się ją za jeden z najbardziej luksusowych i prestiżowych materiałów. Obłożona w skórę praca magisterska prezentuje się bardzo stylowo. Z powodzeniem możemy postawić ją na półce w salonie, czy gabinecie. Tak wyeksponowana będzie stanowiła bardzo miłą pamiątkę po obronie pracy magisterskiej nawet bardzo wiele lat po jej obronieniu.